Ви є тут

Завдання теоретичного туру XVII МАО

Українська

Задачі позначені грецькими літерами α та β, що відповідає молодшій та старшій групам.

αβ-1. Проходження Венери. Нещодавно, 6 червня 2012 року відбулося унікальне астрономічне явище - проходження Венери диском Сонця. Наступне проходження Венери диском Сонця відбудеться лише в 2117 році. Розрахуйте дату цього проходження. (Відповідь без розрахунків не буде вважатися навіть частиною розв'язку!)

αβ-2. Проходження Псевдовенери. Нещодавно, 6 червня 2012 року відбулося унікальне астрономічне явище - проходження Венери диском Сонця. Будемо вважати, що хтось не розібрався в явищі і приписав проходження Венери диском Сонця не справжній Венері, а деякому тілу-супутнику, назвемо його псевдовенерою, що обертається навколо Землі коловою орбітою. Знайдіть радіус орбіти Псевдовенери та діаметр цього небесного тіла. Ефектами, що пов'язані з обертанням Землі навколо власної осі, знехтувати.

αβ-3. Зоря довгожителів. Стародавні корейські легенди говорять, що, якщо Вам вдасться тричі побачити "Зорю довгожителів", то Ви - щаслива людина і будете жити довго-довго. "Зоря довгожителів", нині відому як Канопус, в давні часи була яскравіше та видно її було краще, але і зараз іноді її можливло побачити знаходячись в Кореї. Приблизно оцініть, зорею якої величини може бути Канопус під час його спостережень з південного берега острова Чеджу (Корея) за найбільш сприятливих умов. Територія острова знаходиться на широтах від 33°12′ до 33°34′пн.ш. та довготах від 126°09′ до 126°57′ сх.д. Необхідні додаткові відомості візьміть з таблиці і згадайте самостійно.

α-4. Зорі на Марсі. Як Вам відомо, в минулому році Білий Ведмідь (саме той, що вже зустрічався в умовах багатьох Міжнародних астрономічниз олімпіад) відправився проводити астрономічні спостереження на Марсі. В цьому році на Марс відправився і його друг Пінгвін. В один і той самий момент часу (одночасно) Ведмідь та Пінгвін спостерігають зорі в зеніті та бачать Канопус та Сіріус відповідно. Приблизно оцініть, яка відстань (на поверхні Марса) між друзями? Розв'язок оздобте рисунком з Ведмедем та Пінгвіном на Марсі, на рисунку мають бути вказані необхідні лінійні або кутові розміри. Необхідні відомості про Білого Ведмедя та Пінгвіна згадайте самостійно.

β-4. Альтаїр. Оцініть густину речовини зорі Альтаїр.

α-5. Венера та Земля. На якій максимальній відстані від власної (венеріанської) екліптики можливо спостерігати Землю з Венери (звісно, що з точки за межами атмосфери)? Орбіти планет вважати коловими.

β-5. Венера та Земля. На якій максимальній відстані від власної (венеріанської) екліптики можливо спостерігати Землю з Венери (звісно, що з точки за межами атмосфери)? Орбіти планет вважати коловими.
Оцініть зоряну величину Землі в такій ситуації.

α-6. Паралакси. В околицях Сонця в Галактиці середня відстань між зорями складає приблизно 6 світлових років. Будемо вважати, що інтерферометр може вимірювати паралакчи зір з точністю ±0.001″ кутової секунди. Паралакси скількох зір нашої Галактики має зміст вимірювати за допомогою даного інтерферометра.

β-6. Далека галактика. Астрономи виявили далеку галактику, що на земному небі на перший погляд схожа на ε Ерідана - має той самий колір, але в 1000 разів менша за інтенсивністю. Однак, з'ясувалося, що ця галактика складається виключно із зір за фізичними характеристиками такими самими як Сонце. Знайдіть кількість зір в галактиці.

P.S.: Задачі викладені в авторській редакції і можуть дослівно не співпадати з англо- або російськомовним оригіналом. Всі астрономічні аспекти та зміст задачі передано точно.