Ви є тут

Завдання практичного туру

Українська

Завдання практичного туру
IV етапу IV Всеукраїнської олімпіади з астрономії

Молодша група

1. Покриття. Перед вами композиція двох кадрів, отриманих довгофокусним фотооб'єктивом. Припускаючи швидкість руху Венери (положення планети вказані стрілками) серед зір достатньо малою порівняно зі швидкістю Місяця, визначити тривалість покриття Венери Місяцем.
Визначте, це молодий чи старий Місяць.

2. "Тутулема". На цьому зображенні (рис.1, 3, кольори фотографії інвертовані) показана аналема з повним сонячним затемненням. Фотографи Тунк Тезель та Сенк Е. Тезель назвали її Тутулемою від турецького слова «tutulma», що позначає «затемнення».
Аналема — крива, що з'єднує низку послідовних положень Сонця на небосхилі планети в один і той самий час доби протягом року. Таку фотографію можна отримати, знімаючи Сонце на один кадр в одному положенні фотоапарата у фіксований час доби через декілька днів (або майже кожний ясний день). Форма аналеми визначається нахилом земної осі до площини екліптики та еліптичністю земної орбіти. Аналема являє собою графічне відображення рівняння часу на небосхилі.
На рис. 2 наведений графік рівняння часу, визначеного як різниця між істинним сонячним часом та середнім сонячним часом.
Фотографія з сонячним затемненням була зроблена у м. Сіде поблизу Анталії в Туреччині (геогр. координати 36°46′00″ пн. ш., 31°23′00″ сх. д.) у 2006 р. Решта фото, які складають аналему, були зняті у 2005-2006 р.
Використовуючи надані малюнки, визначте приблизно:
1. В які дні року проводилась зйомка? Нанесіть ці точки на графік рівняння часу (рис. 3), починаючи з зимового сонцестояння;
2. Приблизну дату сонячного затемнення;
3. У який місцевий час проводилась зйомка затемнення?

Старша група

1. Діаграма ГР. Користуючись даними з таблиць 1 та 2, заповніть стовпчик «світність» у таблиці 1 та побудуйте схематично еволюційний трек зорі на рис. 1. Заповніть стовпчик «стадія еволюції», називаючи відповідний клас світності на діаграмі Герцшпрунга-Рессела та еволюційні процеси, що відбуваються з зорею на цій стадії. (Завдання виконується на цьому ж аркуші паперу).
Для зорі якої маси наведені ці дані?

2. Захід. На цьому фото (фотограф Кріс Котсіопулос, «Астрономічна картинка дня») можна побачити кілька планет. Зйомка відбувалася у вечірніх присмерках 25 травня 2013 р., причому у процесі отримання фото було зроблено серію знімків
з короткими експозиціями (починаючи з третього знімку – через рівні проміжки часу). Видно штрихові сліди Юпітера, Венери та Меркурія (зліва направо, ще правіше трохи помітна зоря Ельнат). На час зйомки схилення Юпітера було δЮ=+23,0°, Меркурія δМ=+24,9°. Визначте:
1) схилення Венери δВ;
2) на скільки хвилин Венера сховалася за горою раніше, ніж Меркурій?